10 let nohejbalu v Otrokovicích


Sobota 21.7. 2007 byla dnem, kdy vyvrcholily oslavy 10-i let činnosti nohejbalového klubu NK Otrokovice. Nohejbal jako takový je jeden z nejmasovějších sportů u nás, s velkou tradicí a úspěchy, což dokazují výsledky naší reprezentace na mezinárodním poli. I v našem městě se tento sport hraje od nepaměti, ovšem zpočátku čistě na amatérské bázi. Dnešní tatínkové a dědečkové (R. Petrůj, Skála, Trnka, Fuchs, Konečný, Bébar, Čaník, Černík, Holman,…) postupně přiváděli na tréninky své ratolesti, kterým se tato hra natolik zalíbila, že se na jaře roku 1997 rozhodli založit oficiální klub - tehdy ještě NK Dolly Otrokovice a přihlásit se do Krajské nohejbalové soutěže (Vsetín, Val. Meziříčí, Holešov, Kroměříž, Vlčnov, dříve i Němčice nH, Bzenec, Třebíč), kde setrvali dodnes, i když už pod názvem současným, tedy NK Otrokovice.


Zpočátku se dařilo rozšiřovat členskou základnu, což umožnilo přihlásit záložní „B“ tým do Okresní soutěže, ale postupem času se kádr zúžil a na okres už nezbyl „materiál“… „Dokonce přišlo období, kdy jsme byli nuceni přivést pár hráčů okolních klubů na výpomoc (Holešov, Jakubčovice), což zejména ve druhém případě přineslo ovoce v podobě největšího úspěchu v historii klubu - druhé místo (rok 2002) ! Od postupu do baráže o druhou ligu nás tehdy dělilo jen několik míčů…“ říká J. Willert ( hrající vedoucí mužstva.) V současnosti prochází tým generační obměnou, kterou v podstatě zahájil již odchod vynikajícího smečaře R. Petrůje ml. v roce 2003. Do té doby poměrně stabilní sestava začala pomalu měnit svou tvář, za nejvýraznější posily lze označit P. Holíka z Přerova, z místní líhně pak J. Úrubu, či O. Košatku . A tak přestože botasky pověsili na hřebík další opory (Čaník ml., Rozumek, R. Šima), zdá se, že to s budoucností klubu nevypadá vůbec špatně.


Jádro současného kádru NK Otrokovice - účastníka Krajské soutěže (horní řada zleva: Kábela, Nepimach, Holík, P. Bršlica, Úruba, L. Bršlica, dolní řada zleva: Rozumek, Willert, Ondra, Čaník, v popředí P. Bršlica ml.)

Samotná oslava proběhla na domovském hřišti „Na paloučku“ formou turnaje trojic. Pozváni byli všichni, kteří kdy za NK Otrokovice odehráli nějaké soutěžní utkání, nakonec se podařilo sestavit 8 týmů, kde byli každému smečaři nalosováni 2 zadáci. I když o samotný výsledek nikomu nešlo, zmiňme aspoň rámcově, že se nejvíce dařilo sestavám Mück-Lev-Kulička, Kábela-P. Bršlica-Fuchs a L. Bršlica-Zimčík-Bébar, kteří prošli turnajem při systému „každý s každým“ s jedinou porážkou. O vítězi pak rozhodl nejvyšší počet uhraných míčů, z čehož profitoval prvně uvedený tým.
Rádi bychom touto cestou poděkovali všem, kteří za celou tuto dobu prošli klubem a nezištně pomáhali jak organizačně (M. Šima, J. Karlík), tak přímo na hřišti. V čele klubu stojí dvojice J. Willert a P. Holík, kteří vedle toho, že táhnou klub manažersky, jsou stále velmi platnými hráči. Mezi další pilíře týmu určitě patří L. a P. Bršlicovi, J. Úruba, L. Hnaníček, mezi novější tváře pak můžeme zařadit L. Ondru, O. Košatku, M,. Gavendu, L. Honzejka či D. Nepimacha.

Co tedy závěrem popřát našim nohejbalistům do dalších let? Určitě to vedle zdraví bude dořešení jejich nového působiště, které by ve spolupráci s městem a s TJ Jiskra mělo vzniknout na místě bývalé škvárové plochy na Starém hřišti. To by mělo nabídnout důstojné podmínky jak pro samotnou hru, tak i sociální zázemí, bez kterého si lze jen těžce představit výchovu nových talentů. A bez těch se oslava dalšího kulatého výročí již zřejmě neuskuteční…

L. Bršlica